Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Csúcs-hatás

Az élelmiszeripar buktatói II



Nem lehet eleget szót ejteni arról, hogy mennyire fontos a táplálkozás. Régebben kisebb jelentőséget tulajdonatottak neki, mert átlagosan mindenki jobban táplált volt. Viszont ma már a orvostudomány és a kutatók is egyetérrtenek abban, hogy a táplálkozás az ami 90%-ban befolyásolja az egszségünket. Így azt jelenti, hogy a táplálkozásunkra és a lelki állapotunkra 90%-ban figyelünk, akkor lehetünk egészségesek. Én pedig segítek nektek abban, milyen reklámfogásoknál kell résen lenni. 

Rejtett cukor

A legtöbb vásárló nem szokta elolvasni a címkéket, pedig érdemes. Méghozzá azért, mert különböző neveken rejtik el a cukrokat. Glükóz-fruktóz szirup, HCFS ( magas fruktóztartalmú kukoricaszirup), agave nektár, kókuszvirágcukor és a többi. Az összetevők listáján csökkenő sorrendben szerepelnek a termékek, így ami elöl van, abból van benne a legtöbb. Szóval ha a cukor az első, akkor cukrot eszel javarészt. Érdemes a kalóriatáblázatot is szemügyre venni, mivel oda kell írniuk, mennyi benn a cukor. Ne az adagos táblázatot nézd, hanem minden esetben a 100g-ra vonatkoztatottat, mivel az jelenti a százalékos összetételt. 

Adagonkénti tápanyagok “calories per serving” 

Azért, hogy a gyártók minél kevesebb cukrot, transzzsírt és kalóriát írhassanak a cimkére. Kiötlötték az egy adag tápanyagtartalma jelölés. Például, a 2 literes kóla 8 adag.Egy chips is több adagra van osztva, holott mindenki általában egybe benyomja, nem teketóriázik. Viszont a képzetlen szemet könnyen meg tudja téveszteni. Mondván “ ó csak ennyi benne a cukor és nincs is benn sok zsír” . Persze 1 adagban nem, de az egész doboz tartalmaz 8 adagot, amit egy alkalommal a legtöbbünk elfogyaszt. Így mindig a termék összes tömegét nézzük. Pl ha 200 g-os egy termék, és 25 g belőle egy adag, jól hangzik. Mi mégis nézzük csak meg átsz-mítva a 200g-ra, így kapjuk a pontos képet. 

Low carb, alacsony szénhidráttartalom

Az alacsony széhidráttartalmú diéták nagyon divatosak lettek msotanában. A gyártók rájttek, hogy valamelyik csoporthoz tartozni kell, a zsírt vagy a szénhidrátot démonizálók között. Vagy csupán mindegyikből gyártanak és úgyis megveszik. Mivel tudják, hogy az átlagember tudása korlátozott az étkezés témában. Pontosan ezért is szeretném nektek elmesélni, hogy mikre érdemes figyelni, így már felkészültek lesztek. És biztos vagyokbenne, hogy eszetekbe jut, a cimkéket olvasván. Az egyetlen érdekes helyzet ezekkel a mentes dolgokkal, hogy általáben semmivel nem egészségesebbe, viszont dárgábbak. Mivel a szénhidrátot akkor valmivel helyettesíteni kell, hogy legyen valami íze. Akár ízfokozó, valamilyn hidrogénezett növényi olaj vagy egyéb nyalánksággal. 

Organikus, bio

Leszögezném, hogy ami élelmiszeren kevesebb a permetszer, illetve organikus gazdaságból származik. Ha az alapanyag jó, akkor sokkal értéesebb. Viszont, ha BIO nádcukrot tesznek az ételbe, az nem sokkal jobb, mivel cukor. Persze lehet, hogy van benne melasz, ami tartalmaz ásványi anyagokat. Viszont mióta az emberek a cukrot nem fűszerként használják, hanem alapanyagként. Azóta lett ekkora elhízás járvány.


Legyetek résen, folyamatosan képezzétek magatokat, olvassátok a cikkeket és edzzetek hetente legalább háromszor 45 percet. Ezzel már rengeteget tehettek az egészségetekeért.


Kellemes olvasást!

Olvassátok el az előző cikkemet a témában.  Az élelmiszeripar buktatói első rész
 

 

Tovább
0

Ahogy rám talált a hivatás



egészség hivatás biography kezdet

Úgy gondolom, hogy elnyerjem a bizalmatokat, egy kis bevezetővel kezdem. 24 Éves vagyok, a gyógyszerészeti karon tanulok, emellett az egészséges élet mellett köteleztem el magam. Az elmúlt évek során nagyon sok sportot kipróbáltam, mint például: atlétika, futóversenyek, teljesítménytúrák a természetben, súlyzós edzés, súlyemelés, crossfit, mountain bike-ozás és még biztos van olyan ami most nem jut eszembe. Én úgy éreztem, hogy mindegyik sport megtanított valamire, viszont a közös nevezőjük az volt, hogy a kiegyensúlyozott, magas energiaszint eléréséhez mindenképp a táplálkozással kell kezdeni. Persze erre nem első alkalommal jöttem rá, mikor az iskolában 12 évesen elkezdtem sportolni, hanem legalább kellett hozzá 2-3 év, hogy rájöjjek. Persze azóta is folyamatosan fejlesztem. 

Világ életemben olyan voltam, hogy szerettem megfigyelni dolgokat, például magamon kísérletezgettem. Hogy megeszem ezt az ételt, mondjuk tojást valamennyi pirított szalonnával, akkor utána minden sport jól ment, ezt is szerettem. Viszont kipróbáltam azt az utat is, amikor zabkását ettem reggelre, fehérjeporral. Utána edzéseken mindig figyeltem, milyen teljesítményre vagyok képes az étkezés által. Amikor néhány év leforgása alatt viszonylagosan úgy éreztem, hogy jó a táplálkozásom, elkezdtem kacsintgatni a táplálékkiegészítők után. Eleinte vitaminok, ásványi-anyagok, gyógynövénykivonatok érdekeltek -akkoriban a halolaj még nem, mivel féltem a zsírtól mint a tűztől: ) - és elkeztem ezeket is próbálgatni. Persze nem ész nélkül, hanem utánuk olvastam, nagyon sok könyvet átnyálaztam, beszéltem emberekkel, akik az akkori tudásom alapján, jók voltak a témában. Persze ez a nézetem azóta merőben megváltozott. De az élet egy tanulási folyamat, ha mindent tudnék, nem lenne értelme az életnek. 

A gyógyszerészség is azért jött az én életembe, mert nagyon érdekelt, hogy bizonyos hatóanyagok, milyen fiziológiai hatást váltanak ki, továbbá az, hogy én lehessek az, akihez bizalommal fordulhatnak az emberek. Mert tényleges biztos tudásom van. A tudás alatt én azt értem amit én kipróbáltam és megtapasztaltam, illetve láttam. Így nyugodt szívvel tudok ajánlani bizonyos hatóanyagokat, gyógynövényeket illetve ételeket, étel kombinációkat. 

Nagyjából 18 éves lehettem, amikor elkezdtem olvasni kutatási adatokat, valamiért nagyon megfogták a fantáziám, hajnalokig bújtam a könyveket és az internetet tudás után, mert nekem ez volt a szórakozás. A cikkírás és a blogolás ötlete onnan jött az én életembe, hogy megvan a téma, amit imádok. Ez az egészség, továbbá imádok beszélni, írni, méghozzá azért, hogy tovább adjam a tudásom nektek, az olvasóimnak. Egyszóval pont kapóra jött ez a kettő így egyben, mert annak élhetek ezáltal, amit imádok csinálni.  Szeretem azt, ha kultúrált kommentek vannak a cikkjeim alatt, meg is szoktam válaszolni őket, ha meglátom. 


Ez a szerelem, ami régóta tart, máig is hódolok neki. Az egészség szerintem egy összetett dolog. Azt értem alatta, hogy áll a táplálkozásból, a sportolásból, vagy valamilyen testmozgásból, amit imádsz, feltölt téged. Ezen felül még az emberi kapcsolatok és a magunkkal való kapcsolat is fontos szerepet játszik benn. Úgy szoktam elmagyarázni ezt, hogy képzeljük el, hogy van egy székünk, aminek mondjuk egy lába van. Nem tudom közületek, kedves olvasók melyiket választanátok, egy, két, három, vagy esetleg négy lábú székre ülni? Ja és úgy leülni, hogy nyugodtan hátradőlhess, személyi sérülés nélkül. Biztos van olyan, aki mondja, hogy, azért én még három lábon is egyensúlyozgatok, de biztos vagyok benne, hogy mindenki ha a szívébe néz, akkor a négy lábút választja. 

A cikkjeim során ki fogok térni a szék különböző lábai által szimbolizált életterületekre. 
Ha van kérdésetek, nagyon szívesen fogadom akár kommentben akár üzenetben.

Kellemes olvasást kívánok!
 

egészség hivatás biography kezdet

Tovább
0

Csúcs-hatás

blogavatar

Már kisgyermek korom óta az egészséges élethez vezető utat keresem, néhányat már meg is találtam ezen utak közül. Az írásaimmal pedig az a célom, hogy át tudjam nektek adni :) Itt is megtalálhattok már: https://www.instagram.com/drhealthylifeadventure/

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek