Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Csúcs-hatás

Neked is vannak emésztési panaszaid? Itt a segítség 




Miért pont a leves?

Kiskorom óta a legkedveltebb ételtípusom a leves, nem tudom mi az oka, de így érzem, és ezáltal igyekszem is minden nap fogyasztani valamilyen formában.

Mégis miért mondom azt, hogy kiváló alternatíva kezdeni egy étkezést ?

A válasz nagyon egyszerű, gondoljuk át az emésztésünket, annak is az első szakaszát amikor az étel a gyomorban van. A gyomorban nagyjából 36 celsius fok van, szóval mondhatni elég meleg, így lett kialakítva és ezen a hőmérsékleten tudja elvégezni az emésztő és keverő feladatait. Így tud elegendő mennyiségű és minőségű savat termelni, ami a fehérjék emésztésében kulcsfontosságú. A gyomorban kezdődik a fehérjék emésztése a pepszin hatására. Ez nem egy kóla márka, hanem az enzim neve. Az enzim olyan, mint egy ezermester. Azért ezermester, mert ő az a fehérje, ami ilyen alacsony hőmérsékleten létre tudja hozni a fehérjék bontását kisebb egységekre.  -azért emelem ki az alacsony szót a hőmérséklet vonatkozásában, mert ha enzim nem lenne a gyomorban, ugyanehhez a feladathoz óriási hőre lenne szükség, ami magát az élő szervezetet önmagát is károsítaná-

Azért meséltem el nektek röviden a gyomor működését, hogy megértsétek azt. Amikor a gyomor hőmérsékletét hideg étellel itallal lecsökkentjük. Mondjuk azért, mert az étteremben jön a pincér és jó hidegen behűtve hozza az üdítőnket, akkor tudjuk azt, hogy a saját élettani működésünk ellen teszünk vele.

Miért is?

Mint mondtam, a gyomorsav akkor jó, ha tömény ( igen erős sav a jó, kb 1,5-es pH értékű) és meleg.

A pH skála  0-14-ig terjedő értékeket vehet fel. Az alacsonyabb szám a savas, 7-es a semleges és 14 a leglúgosabb. Ez kiválóan szemlélteti, hogy a gyomorban micsoda erős sav van. A gyomornak olyan bevonata van, ami meggátolja, hogy az erős sav irritálja a nyálkahártyát/ a hámrétegét. Az utolsó mondat egy következő cikkem tekintetében lesz fontos, amit a refluxról írok.

Itt nem a pincérek ellen beszélek, hanem azért hogy legyünk egyre tudatosabbak, lássuk át a szervezetünk működését. Ezzel karöltve pedig cselekedjünk egyre több olyant ami az egészségünket szolgálja, a szervezetünket pihenteti és segít a harmónia állapotában megtartani. Hagyjuk el szépen sorban azon szokásainkat, amelyek következményeit a szervezetünknek nagy munkába kerül semlegesíteni.

Fontos megjegyeznem azt, hogy nem az a hibás, amikor valaki havonta megiszik egy üdítőt ami hideg, mert mondjuk hogy az belefér még az elején. Hanem az ártó cselekedet, amikor valaki mindig, egész nap hideg, hűtött, esetleg cukros, mesterséges édesítőszeres ételeket fogyaszt előszeretettel.

Mi történik akkor, ha valaki eszik egy kiadósabb hús vagy magas fehérjetartalmú ételt és iszik rá sok hideg üdítőt?

Nagyon egyszerű a válasz, a gyomorfunkció romlik. Mivel a gyomor funkciója a fehérjék előemésztése ezért romlik az egész fehérjeemésztés. A vékonybélre sokkal nagyobb feladatot ró ezáltal, mert amit a gyomor nem tudott elvégezni, azt majd a vékonybélnek kell. Viszont ha már a vékonybél is be van gyulladva a sok gluténtól , tej és tejterméktől, hüvelyesektől és a cukortól ezáltal ő sem tudja megfelelően ellátni az emésztő és felszívó funkcióját. Akkor jön hogy a vastagbélben velünk szimbiózisban élő mikroorganizmusok fáradtságos munkával próbálják lebontani az emésztetlen ételmaradékokat a vastagbelünkben. Azon céllal írtam ezt le, hogy lássátok, egy ponton való beavatkozás is milyen rendszerszintű változásokat hoz létre a szervezetben.

Hogy kerül a képbe a leves ?

Nagyon kézenfekvő a válasz! Úgy, hogy a leves az egy meleg folyadék, ami a gyomor hőmérsékletét segít az optimális tartományba hozni. Plusz a gyomornak kevesebb emésztőnedvet kell legyártania, mert a levessel vittünk be folyadékot. Azért fontos a kisebb mennyiségű folyadékpótlás is, mert az üres gyomorban kb 30-40 ml folyadék van. Ezt az infót pedig köszönöm a SOTE gyógyszerhatástan és toxikológia intézetének, mert ő általuk tudom ezt.  Emellett a leves jó esetben tartalmaz fűszernövényeket. A fűszernövényeket pedig nem csupán az ízük miatt használták mióta világ a világ, hanem az emésztést elősegítő hatásuk miatt. Ezért is bíztatok mindenkit arra, hogy a fűszerek széles skáláját iktassák be az életükbe.

Az viszont fontos, hogy amennyiben nem csak levesből áll az étkezésetek, tegyetek úgy, hogy étkezés előtt kb 1-1,5 dl levest esztek meg, ami langyos vagy meleg. Ha viszont csak levest fogyasztotok az lehet nagyobb adag is.

A teremtés tökéletes és természetes, ha a teremtett világ rendje szerint élünk, akkor minden betegség és baj elkerül. A betegség annak a jele, hogy az ember olyan életviteli szokásokat iktatott be az életébe, ami ebbe a természet rendjébe nem tartozik bele.

Mik lehetnek ezek?

Helytelen táplálkozás, itt gondolok a minőségre és a mennyiségre egyaránt

Helytelen napi rutin, például ha valaki hajnali 2 kor fekszik le és felkel 9-10 kor az egy helytelen szokás.

Kevés mozgás, lustaság,

Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet, ha tetszett oszd meg az ismerőseiddel is !

Szeretettel,

Nagy László

 

Tovább
0

Mivel űzheted ki a lakásodból a koronavírust? 



Örülök annak, hogy a jelenlegi otthon ülős helyzetben te az önfejlesztést választottad a cikkem által, ahelyett hogy valamilyen visszahúzó dolgot tennél. Az előző cikkemben szót ejtettem a glutén illetve annak a gyulladáskeltő, lyukas belet okozó hatásáról. Most pedig pár olyan otthoni praktikával ismertetlek meg, amelyeket könnyedén alkalmazhatsz, nem igényel komolyabb szakmai tudást. Ellenben nagyon jó hatásfokkal tudod alkalmazni a mindennapi életed során.

Ezt nem biztos, hogy eddig tudtad rólam, de nagy szerelmese vagyok a gyógynövényeknek és belőlük kivont hatóanyagoknak . Csodás változásokat lehet elérni általuk. Gondolhatsz arra is, hogy a növény egy szép dísz, tisztítja neked és mindenkinek a levegőt, anélkül, hogy bármit is kérne érte, talán csak egy kis vizet tőled, ha a lakásodban tartod. Fantasztikus illatuk van, főleg a magas illóolajtartalmúaknak. Emellett sok kutatás és népi vagy természetgyógyászati tudás igazolja a hatékonyságukat.

Most az illóolajokról lesz szó. Mit jelent az hogy illóolaj ? Az illóolajokat definíció szerint desztillációval vagyis lepárlással (víz-, vízgőz-, vagy gőzlepárlás), hidegen sajtolással állítják elő. Az illóolajokat gyakran valamilyen természeti rendtől való eltérés jobbítására használják. Ilyen rendtől való eltérés lehet a nyugtalanság, álmatlanság, köhögés,gyulladás, fájdalmak és még hosszan folytathatnám a sort. Vagy a baktériumok gombák elszaporodása, illetve egyéb olyan esetek, amelyek az ember életét nehezebbé teszik. Nagyon sok kutatás van arról, hogy mondjuk a borsmenta, ánizs, oregánó, fahéj,k amilla,  szegfűszeg olaja nagyon erős antibakteriális/antimikrobiális hatással rendelkezik.

Fertőtlenítésre, és arra, hogy bizonyos fakultatív patogének ( Azt jelenti, hogy a normál flórában előfordul, viszont ha a rendeltetési helyéről máshová megy, ott bajt okozhat. Például egy vastagbélbaktérium a vastagbélben a dolgát teszi rendeltetésszerűen, ellenben ha ugyanez a baktérium feljut a vékonybélbe, vagy a gyomorba, ott bajt okozhat) ne szaporodjanak el bennünk vagy a közvetlen környezetünkben érdemes használni az illóolajokat párologtatási céllal. Azért emelem ki a párologtatást, mert azt a legkönnyebb megtenni és a komplikációk esélye is minimális. A minimális szót azért használom, mert ha a közelünkben van 1-2 év alatti gyermek, akkor érdemes csak pár cseppet elkalmazni, hogy meglássuk miként reagál rá. 1-2 év alatti gyermek bőrére illetve testén nem érdemes alkalmazni az illóolajokat, a heves reakciók elkerülése végett. Illetve ha valaki mégis alkalmazni szeretné ( bőrön keresztül/ belsőleg), kérdezzen meg egy hozzáértőt arról, hogy mit szabad és hogyan.

Melyek azok az illóolajak amelyeket érdemes használni?

Ánizsolaj (Anisi aetheroleum Gyógyszerkönyvi név) :  Antivirális, antimikrobális, epilepszia ellenes, gyulladás ellenes, nyugtató, hörgőket ellazító-fontos lehet felső légúti megbetegedésekben) , ízeltlábúak ellen is hatásos.

Borsmentaolaj ( Menthae piperitae aetheroleum): gyulladáscsökkentő, gyomornyugtató, émelygés ellen, légfrissítés, allergiával és megfázással együttjáró orrdugulás ellen.

Gyömbérolaj (Zingiberis aetheroleum) Vérnyomáscsökkentés, általános jó közérzet, émelygés, emésztési panaszok, allergia, izomfájdalmak ellen

Kamillaolaj (Matricariae aetheroleum) : emésztési panaszok, gázképződés, nyugalom elősegítése, segíti az elalvást és a nyugodt alvást .Külsőleg ekcéma kezelésére is használják. Mindezek mellett gyönyörű kék színű olaja van, amit egyes készítményekben gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmaznak. Az egyik személyes kedvencem.

Rózsaolaj ( Rosae aetheroleum) : Antibakteriális, nyugtató, akné kezelése külsőleg

Érdemes még kipróbálni a levedulaolajat, tömjénolajat és amelyik illat még közel áll a szívedhez.

FDA által elismert antibakteriális/vírusellenes hatású illóolajak még:

Bazsalikomolaj, eukaliptuszolaj, oregánóolaj, citromolaj, fahéjolaj, szegfűszegolaj

Érdemes beszerezned egy párologtatót, amibe ízlés szerint cseppenthetsz pár csepp 100%-os illóolajat, illetve vizet tölthetsz bele, hogy felfrissítsd a szobád légterét. Csak ezeket ajánlom, mivel ezek rendelkeznek a fent említett hatásokkal

Ezen olajoknak van más hatása is az antivirális és antimikrobális hatáson felül. Amennyiben még érdeklődést mutattok a többi illóolaj iránt illetve érdekeltek vagytok a gyógynövények alkalmazásába, kérlek jelezzétek felém kommentben és írok arról is cikket.

Köszönöm a figyelmeteket, boldog vagyok, hogy ismét engem választottatok!

Üdvözlettel:

Nagy László

Gyógyszerész hallgató

Holisztikus táplálkozási ismeretek referens

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30549623

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115301726

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769004/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5511972/

Tovább
0

Mit tudunk tenni magunkért ebben a “koronás” helyzetben II. rész



Az előző cikkemben kitértem az immunrendszer feladatára, hogy miért fontos a vírusok eliminálásában. Illetve arra is, hogy milyen tényezők befolyásolják a működését. Most az étrend hatásán belül is az egyik olyan tényezőről lesz szó, amit nagyon sokan fogyasztanak a napi táplálkozásuk során, mégis nagy hátrányt jelent nekik.

Miről is lesz szó?

A búzafélékről ( búza, árpa rozs és a zab-zabból már létezik gluténmentes változat is. )

Sokatokban felmerülhet, hogy már az egyiptomiak is búzát ettek, a nagyszüleink is. Hozzátartozott a búza a katolikus hit szertartásaihoz is. Akkor mégsem volt ennyi elhízott, magas gyulladásszinttel rendelkező és autoimmun betegségekkel küzdő egyén.

Az elhízást valószínűleg nem kell bővebben kifejtsem, mindenki látja a saját szemével a változást magán és a környezetén.

Mit jelent a magas gyulladásszint? Amikor elesünk és megsérülünk, vagy megütjük magunkat. Akkor az adott helyen létrejön egy gyulladás, aminek ismérvei , hogy piros, meleg, duzzadtfáj és a funkcióvesztés. Ez a gyulladás segít abban, hogy a sérülés gyorsabban gyógyuljon és a fájdalom révén vissza is fog minket az aktivitásunkban, ezért pihentetjük megfelelő ideig. Illetve ha szükséges, szakszerű ellátás képes enyhíteni az állapotunkon.

Viszont van olyan helyzet, hogy a szervezetben tartósan magasabb a gyulladás szintje. Ezeket nevezzük krónikus betegségeknek. A krónikus azt jelenti, hosszabb ideje fennálló, ez stagnálhat, javulhat is, viszont gyakran romlik az ember állapota.  Ilyen jelenségek például a Reumatiod arthritis ( sokizületi gyulladás) vagy a Hashimoto tireoditis ( pajzsmirigy elváltozása) , -A gyulladás szintjét a vérből is vizsgálhatjuk ezen kívül, a süllyedés, CRP, igG, igM, igE  és az interleukinek. Ezeket inkább érdekességként írtam ide. -  A hosszan elhúzódó gyulladás a szervezetet legyengíti és kimeríti. Ezért is érdemes az immunrendszert optimális tartományban működtetni. Nem terhelni felesleges dolgokkal, amelyek gyulladást váltanak ki. Elég neki az a feladat, hogy most a koronavírust legyőzze.

A búzafélékről azért ejtettem szót, mert tartalmaznak glutént. Ez egy fehérje ami gluteninből és gliadinból áll. Ettől lesz szép magas a kenyér és finom állagú.

A gluténnal az a probléma, hogy emészthetetlen fehérje és emésztetlenül megy tovább a bél további szakaszaiba és ott kiválthatja az áteresztő bél szindrómát.

Ami nem jó ebben a helyzetben az, hogy a bélnek van egy olyan funkciója, amit barrier-nek hívunk, azaz elhatárol. A bélnek az a feladata, hogy minden ami számunkra hasznos, azt felszívja és a sejtekig szállítsa. Minden ami káros, azt pedig ne szívja fel.

A belet képzeljük el úgy, mint egy várat, gyönyörű magas falak ( ez a bél fala), bástyák és ezeken katonák( immunsejtek)  állnak. Optimális esetben a várban lévők döntik el, hogy ki jöhet be és ki nem. Jön a cselszövő ( glutén) , és úgy meghackeli a vár lakóit, hogy ők órákra kinyitják a kaput és bárki bemehet az ő ellenőrzésük nélkül.

Ebből láthatjuk, hogy a glutén okoz egy lokális ( helyi gyulladást a bélfalon), illetve egy szisztémás gyulladást is a gyulladáskeltő citokineken keresztül. - WGA búzacsíra fehérje hatására megnövekedik a vérben az IL-6, TNF-alfa, CRP szintje is. -  Ez pedig az immunrendszer működésében hagy némi kívánnivalót maga után. A katonáknak így sok fronton kell harcolnia és nem bírják annyira a megterhelést, mint egy egészséges bél esetén. Ezt azért emeltem ki, mert minenkinek van egy napra egységnyi energiája. Ha azt elhasználja olyan dolgokra, mint a stressz ( kimeríti a szervezetet a  canon-féle vészreakció kapcsán) sokkal kevesebb marad az alap életfunkciók fenntartására.

Egyszóval ami nagyon fontos, immunológiailag is, hogy az első védelmi vonalunk az a kültakaró. Ez a bőr, a nyálkahártyák és az egész emésztőrendszer teljesen ép legyen, ne legyenek rajta sérülések ( legalább azokat kerüljük el, amit odafigyeléssel el lehet)  Egyszóval vigyázzunk ezeknek az épségére és máris jobb helyzetben vagyunk.

Jelzem, ezért van az, hogy az orvosok szájmaszkot használnak, precízen mosnak kezet. Ha mi is vigyázunk a “várunk falára” nyugodtabbak lehetünk.

Itt a cikk végén még egy kicsit szólok arról is, hogy régen miért nem volt ennyi gluténérzékeny és cöliákiás. Azért mert a kenyér máshogy készült, kovásszal. Kovászt adtak a liszthet, ami megemésztette a benne található glutén nevű fehérjét, kisebb darabokra szedte szét, amit már az emésztőrendszerünk könnyedén kezelni tud. Így ha valaki búzából szeretne minden áron kenyeret sütni, érdemes megtanulnia a kovászolást. Vagy akár a gluténmentes gabonákhoz is nyúlhat, mint akár a hajdina, köles, cirok, amaránt, quinoa stb. Ezekből is kiváló kenyér készíthető.

Igyekeztem olyan cikket írni, ami mindenki számára érdekes és érthető. Az is megértse, aki nem foglalkozik ezen tudománnyal komolyabban, viszont az akadémikusok is örömüket leljék az olvasásban.

Köszönöm a figyelmeteket, a továbbiakban is lesz folytatása az írásomnak, még több praktikát és összefüggést ismerhettek meg.

Köszönöm még az immunológiai intézetnek, hogy fejlesztették a látóköröm az immunrendszer témájában.

Figyeljetek az egészségetekre, segítsetek egymásnak!

Amennyiben a cikk előző részét is szívesen elolvasnád, klikkelj ide .  

Üdvözlettel:

Nagy László

Gyógyszerész hallgató

Holisztikus táplálkozási ismeretek referens

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705319/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3402009/

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705319/

Tovább
0

Mit tudunk tenni magunkért a jelenlegi “koronás” helyzetben



A elején kezdjük azzal, hogy mi is egy vírus? A vírus egy élettelen dolog, örökítőanyagból áll ( RNS/DNS) illetve egy ezt körülvevő tok. Az örökítőanyag a saját maga megsokszorozására hivatott, a tok pedig védi a vírust a külső behatásoktól. Azaz minél hosszabb ideig életben tudjon maradni a gazdaszervezeten kívül. Ezen leírás bízom benne, hogy érzékelteti azt a tényt. A vírus nem élőlény. A vírus olyan, mint egy program a CD lemezen vagy valamilyen adathordozón. Amíg be nem kerül a számítógépbe ( jelen esetben az emberi test) , nem tud szaporodni. A vírus a gazdaszervezetet használja fel saját maga sokszorosítására. Amikor a vírus a gazdaszervezettel kapcsolatba lép, mondjuk nyálkahártyán keresztül való érintkezés. A sejthez tapad, van egy dokkoló( ez a későbbiekben lesz fontos)  egysége, ami a sejt belsejébe juttatja az örökítőanyagát ( RNS- mert a koronavírus ilyennel rendelkezik-a hasonlat kedvéért a program) .

Itt pedig el is értünk a kardinális pontig, ha a gazdaszervezet immunrendszere erős, akkor érzékeli azt, hogy olyan program került a gépezetbe ( szervezet) ami nem a sajátja és nem a mi célunkat szolgálja, akkor az immunrendszer( vírusirtó program- milyne érdekes, hogy a számítógép esetében is ezt a hasonlatot használják, ugye? ) a betolakodót semlegesíti. Ez az esetek nagyrészében igaz. Egy egészséges ember, aki nem beteg könnyűszerrel túl van a víruson. Idővel ki is alakul a védettség, ezáltal a továbbiakban bármikor kapcsolatba lép vele, felismeri és minden rendben van.

A másik opció pedig a legyengült immunrendszerű egyénekre vonatkozik.  Mivel a vírus ellen nincs gyógyszer (vagy csak kevés Pl aciklovir)  csak a szakszerű ellátás és az egyén szervezetének erősítése a lehetséges opció.

A lehetséges opciók között a legkézenfekvőbb a szervezet saját "orvosa", vagyis az immunműködés optimalizálása.

Mi az immunrendszer? Az immunrendszer a szervezetünkben olyan sejtek/szervek együttműködése, ami a veszélyes/káros betolakodók ellen véd minket, összehangolt működése révén.  Az emberi szervezet folyamatos kölcsönhatásban van a környezetével, pontosan ezért kell legyen egy olyan védekező egység, amely szelektálja, hogy milyen anyagok/élőlények( gombák, mikroorganizmusok) veszélyesek, vagy veszélytelenek a szervezet működését tekintve. Az immunrendszerünk katonái azok a fehérvérsejtek, amelyek a védelmi funkciókat ellátják. 

Az immunrendszer működését befolyásolja:

  • Életkor
  • Nem
  • Környezet ( PL: elektroszmog, lakhely, légszennezettség mértéke )
  • Genetikai hajlam és epigenetika
  • Szenvedélybetegségek (dohányzás, alkohol, gyógyszerek) 
  • Szellemi igénybevétel
  • Lelki tényezők
  • Fizikai megterhelés (sport, fizikai munka) 
  • Stressz ( Komolyan összefügg vele) 
  • Táplálkozás ( fehérje, zsír szénhidrátbevitel, vitaminok, ásványi anyagok és mikroelemek )

A soron következő cikkemben az immunrendszer működését befolyásoló tényezőket fejtem ki részletesebben. A cikk folytatása több részletben fog következni: Hogyan erősíthetjük immunrendszerünket a táplálkozáson keresztül. 

Jelen helyzetben úgy látom, hogy ez az egyik leghasznosabb, amit tehetünk magunkért és a szeretteinkért. 

Jó egészséget kívánok mindenkinek!

Szeretettel,

Nagy László

Gyógyszerész hallgató

Holisztikus táplálkozási ismeretek referens

Tovább
0

Csúcs-hatás

blogavatar

Már kisgyermek korom óta az egészséges élethez vezető utat keresem, néhányat már meg is találtam ezen utak közül. Az írásaimmal pedig az a célom, hogy át tudjam nektek adni :) Itt is megtalálhattok már: https://www.instagram.com/drhealthylifeadventure/

Utolsó kommentek